چاپ        ارسال به دوست

سالروز ازدواج حضرت محمد( ص)وحضرت خدیجه (س) مبارکباد

افراد زیادى مانند، عقبه بن ابى معیط و ابن ابى شهاب كه هر كدام چهار صد كنیز و غلام و خدمتكار داشتند، و نیز ابوجهل و ابوسفیان و دیگر بزرگان عرب به خواستگارى آن حضرت آمدند؛ ولى قبول نكردند. 

سرانجام خود حضرت خدیجه (ع)، پیشنهاد ازدواج به پیامبر (ص ) را دادند و این ازدواج با آداب و مراسم خاصى انجام شد. 

دهم ربیع الاول سالروز ازدواج رسول اكرم(ص)با حضرت خدیجه است . ضمن عرض تبریك این روز ،مركز خبر حوزه مطلبی را منتشر كرده كه در پی می‌آید :
پیامبر (صلى الله علیه و آله ) 15 سال قبل از هجرت با حضرت خدیجه كبرى (علیها السلام ) ازدواج نمودند(1). در احادیث منابع شیعه و اهل سنت آمده است كه حضرت خدیجه بنت خویلد بن اسد، در دانش و اطلاع به كتب زمان خود معروف بوده است . 

او از زنان قریش بوده و علاوه بر كثرت اموال و املاك به عقل و كیاست نیز بر دیگرن برتری داشت و در آن زمان او را «طاهره» ، «مباركه» ، «سیده نسوان» و «ملكه بطحاء» می‌نامیدند. او از كسانى بود كه انتظار قدوم پیامبر (صلى الله علیه و آله ) را مى كشید و همیشه از علمای آن زمان نبوت آن حضرت را جویا مى شد. 

هنگامى كه خدمت پیامبر (صلى الله علیه و آله) شرفیاب شد، نخستین سؤالی كه از آن حضرت كرد، در خصوص مهر نبوت بود. 

اشعار فصیح او در مدح رسول گرامى اسلام (صلى الله علیه و آله ) و كمال محبتش به آل عبد المطلب مشهور است كه گویای علم و ادب و محبت اوست . در همان روزى كه آن حضرت مبعوث به رسالت شد جناب خدیجه (علیها السلام ) ایمان آورد. 

حضرت خدیجه (علیها السلام ) از مال خویش و میراثى كه به او رسیده بود تجارت می‌نمود، چندى نگذشت كه از بزرگان تجار شد، به گونه اى كه هشتاد هزار شتر اموال تجاری او را حمل می‌كردند و هر روز امول او زیادتر مى شد. بر بام خانه او، قبه اى از حریر سبز با طنابهاى ابریشمی بود كه علامت جلالت آن بانوی اول اسلام بود. 

افراد زیادى مانند، عقبه بن ابى معیط و ابن ابى شهاب كه هر كدام چهار صد كنیز و غلام و خدمتكار داشتند، و نیز ابوجهل و ابوسفیان و دیگر بزرگان عرب به خواستگارى آن حضرت آمدند؛ ولى قبول نكردند. سرانجام خود حضرت خدیجه (علیها السلام )، پیشنهاد ازدواج به پیامبر (صلى الله علیه و آله ) را دادند و این ازدواج با آداب و مراسم خاصى انجام شد. 

ماحصل ازدواج 

خداوند دو پسر به نامهاى قاسم و عبد الله كه به آنها طیب و طاهر هم مى گفتند، و چهار دختر به نامهاى ام كلثوم و زینب و رقیه و فاطمه (علیها السلام ) به آن بزرگوار عطا فرمود. 

حضرت خدیجه (علیها السلام ) بیست و چهار سال و یك ماه با پیامبر (صلى الله علیه و آله ) زندگى كرد، و تا آن حضرت زنده بود، پیامبر (صلى الله علیه و آله ) همسر دیگرى اختیار نكرد. 

همچنین حضرت خدیجه (علیها السلام ) جمیع اموال خود را به پیامبر (صلى الله علیه و آله ) واگذار كرد. 

آتش حسدم مشتعل شد 

عایشه مى گوید: كمتر اتفاق مى افتاد كه پیامبر (صلى الله علیه و آله ) از خانه بیرون رود و خدیجه را به خیر و خوبی یاد نكند، چندانكه یك روز آتش حسد من مشتعل شد و گفتم :

یا رسول الله ، تاكى خدیجه را یاد مى كنى ؟ او پیرزنى بیش نبوده ! خداوند بهتر از او را (منظور خودش بوده) به تو مرحمت كرد! پیامبر (صلى الله علیه و آله ) از سخن من غضب‌ناك شدند و فرمودند: نه؛ به خدا قسم ! بهتر از خدیجه (علیها السلام ) نصیب من نشده. 

او به من ایمان آورد، هنگامى كه مردم كافر بودند، و تصدیق نبوت من نمود در وقتى كه مردم مرا تكذیب مى كردند، و اموال خود را در اختیار من گذارد در وقتى كه مردم مرا از خود دور مى كردند. خداوند متعال از خدیجه به من فرزندانى روزى كرد در حالی كه تو را عقیم قرار داد(2). 


١٣:٤٢ - شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٥    /    عدد : ٥١٠١٨٠    /    تعداد نمایش : ٥١٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

جستجو
اوقات شرعی
عنوان

آمار بازدید
 بازدید امروز : 858
 کل بازدید : 905177
شهدا